Valentino Garavani – pierwsze kroki w wielkiej karierze

Któż z nas nie słyszał o marce Valentino? Jest to przecież jedna z największych firm w całej światowej branży modowej, a została założona w 1960 roku w stolicy Włoch – Rzymie przez Valentino Garavani. Jak nie trudno się domyślić nazwa pochodzi od imienia znanego dziś założyciela, który już za życia przeszedł do legendy.

Valentino Garavani urodził się 11 maja 1932 roku w lombardzkim miasteczku Voghera. Jak mało kto wie, jest on prawdziwym śpiochem, podobno nie wstaje przed dziesiątą trzydzieści, bardzo rzadko podoba mu się cudza praca, a ulubionym zwrotem, stosowanym przez innych do jego osoby jest „Mr. Valentino”. Valentino Garavani modą interesował się już od najmłodszych lat. Mając zaledwie siedemnaście lat zdecydował się na studia, na paryskim uniwersytecie École des Beaux-Arts. Niedługo później początkujący projektant odbył staże u Jacquesa Fatha, Christobala Balenciagi i Jeana Dessèsa, gdzie rozwijał umiejętności rysunku. Oprócz szkicowania, Valentino Garavani dekorował wystawę sklepową, a także zajmował się prywatnymi przymiarkami. Został jednak stamtąd zwolniony, podobno z powodu przedłużenia urlopu. Z tego też powodu Valentino Garavani zdecydował się na kolejny, dwuletni staż w początkującym wówczas domu mody, Guy Laroche.

W 1959 roku, Valentino Garavani zdecydował się na powrót do rodzinnych stron, czyli do Rzymu, gdzie założył własną firmę. Niedługo później jego ubrania nosiła sama Jacqueline Kennedy, która wprowadziła kreatora mody na salony i stała się nie tylko stałą klientką, ale i przyjaciółką garavaniego. Ulubionym kolorem, projektowanych przez Valentino sukienek stała się czerwień, która z czasem zyskała rangę kultowej. Od 1960 roku Valentino Garavani jest w związku z Giancarlem Giammetti’m, z którym łączą go nie tylko relacje osobiste, ale i zawodowe.

Dodaj komentarz