Tom Ford – nie tylko moda

Jeden z najbardziej utytułowanych współczesnych projektantów mody – Tom Ford – ma na swoim koncie nie tylko sukcesy odniesione pod marką firmy Gucci i własnym nazwiskiem, ale też dwa dobrze przyjęte filmy fabularne. Wygląda na to, że dopiero zaczyna się rozkręcać.
Urodzony w 1961 roku w Austin w Teksasie Tom Ford już jako siedemnastolatek zakosztował wielkiego świata. Po przeprowadzce do Nowego Jorku obracał się między innymi w kręgach Andy’ego Warhola i słynnego Studia 54. Początkowo studiował architekturę wnętrz na prestiżowej uczelni nowojorskiej Parsons New School for Design. Pod koniec studiów jednak zorientował się, że to właśnie moda jest tym, co go najbardziej interesuje. Jego cel: stać się najsłynniejszym projektantem mody, szybko został zrealizowany. W 1990 roku rozpoczął pracę projektanta w domu mody Gucci, aby już w 1994 roku stać się w nim dyrektorem kreatywnym. W 2005 roku zdecydował się na zakończenie kariery pod tą marką i założyć własną w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory jego nazwisko tylko zyskuje na sławie.

Styl Toma Forda to elegancja z początkową domieszką skandalu. W okresie marki dla Gucci okrzyknięto go gwiazdą porno chic – kontrowersyjnego stylu wykorzystywania nagości dla promowania marki. Reklama z wytatuowaną literą G na wzgórku łonowym czy biżuteria w kształcie penisa – to tylko niektóre elementy promocji wykorzystywanej za czasów Toma Forda i jego pracy dla Gucci. Po głośnej edycji „Vogue Paris”, w której według pomysłu Forda i naczelnej magazynu Carine Rotifleld małe dziewczynki zostały przebrane za dorosłe kobiety, projektant zdecydował się na czasowe wycofanie z branży modowej i skupienie na budowaniu własnej marki. Jego dokonania, wśród których znalazły się męskie i damskie stroje sportowe i wieczorowe z nutką retro stały się jednak na tyle istotnym wyróżnikiem mody w stylu Gucci, że muzeum marki we Florencji poświęciło dwa pokoje na prezentacje jego kolekcji.

Początkowo kolekcje Toma Forda skierowane były przede wszystkim do mężczyzn, oferując im eleganckie, stylowe garnitury, okulary i perfumy. Ubrania jego marki noszą uznawani za najlepiej ubranych gwiazdorów współczesnej rozrywki i kina: Justin Timberlake, Daniel Craig, Colin Firth czy Bradley Cooper. Dopiero w 2010 roku projektant zdecydował się na kolekcje damskie, prezentując je podczas londyńskiego Tygodnia Mody. Okazały się kolejnym strzałem w dziesiątkę i ugruntowały pozycję Forda jako jednego z najważniejszych współczesnych projektantów, który na swoim koncie ma liczne nagrody, m. in. Best International Designer magazynu „Vogue”, Accessory Designer of the Year Award (Council of Fashion Designers of America), Fashion Design Achievement Award (Cooper-Hewitt Design Museum’s National Design Awards), Menswear Designer of the Year (Council of Fashion Designers of America) czy CDFA Fashion Awards 2014 (Geoffrey Beene Lifetime Achievement Award).

Moda jednak nie wystarczyła Tomowi Fordowi, który w 2009 roku debiutował jako reżyser filmowy. „Samotny mężczyzna” z Colinem Firthem w roli głównej i partnerującą mu Julianne Moore, będący adaptacją powieści Christophera Isherwooda, zachwycał stylem i delikatnością poprowadzenia tej opowieści, zdobywając m. in. Lwa Queer na festiwalu filmowym w Wenecji. W 2016 roku na ekrany wszedł kolejny film w reżyserii Forda „Zwierzęta nocy” – wygląda więc na to, że projektant rozsmakował się w tej dziedzinie sztuki.

Dodaj komentarz