Ralph Lauren – znany amerykański projektant

Ralph Lauren to światowa ikona high fashion. Jest on jednym z najbardziej znanych światowych projektantów modowych. Zajmuje się także działalnością filantropijną, ale przede wszystkim jest założycielem i właścicielem około dziewięćdziesięciu procent udziałów swojego autorskiego domu mody. Jak mało kto wie, Ralph Lauren jest też twórcą projektów strojów dla reprezentujących Stany Zjednoczone sportowców biorących udział w Igrzyskach Olimpijskich. W przeszłości kreator mody wystąpił także w kultowym amerykańskim serialu komediowym „Przyjaciele”, w którym wcielił się w samego siebie, a jego ulubioną produkcją telewizyjną jest serial „Downtown Abbey”.

Ralph Lauren urodził się 14 października 1939 roku w Nowym Jorku. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Lifschitz, projektant urodził się bowiem w rodzinie żydowskich emigrantów, uciekających przed represjami z terenów Białorusi. Już jako bardzo młody chłopak, Ralph Lauren interesował się modą. Mając niespełna dwanaście lat, pracował i oszczędzał pieniądze, które następnie wydawał na eleganckie marynarki. Nazywany był nawet w swojej szkole najlepiej ubranym dzieckiem.

Pomimo zamiłowania do mody, projektant Ralph Lauren zdecydował się na studiowanie ekonomii na manhattańskim uniwersytecie. W tym samym czasie pracował jednak w firmie zajmującej się produkcją krawatów: A. Rivetz & Co. W latach 1962-64 Ralph Lauren musiał jednak odbyć służbę wojskową, przez co nie mógł zajmować się projektowaniem. Po powrocie stamtąd ożenił się z Ricky Anne Low-Beer, z którą Amerykanin żydowskiego pochodzenia ma trójkę dzieci. Nieco później, w 1967 roku, Ralph Lauren zdecydował się na otwarcie własnej firmy, Polo, która zajmowała się produkcją krawatów, dzięki zainteresowaniu nią odbiorców, projektant zdecydował się na wytwarzanie pełnych męskich kolekcji ubrań.

1972 rok był przełomowym w karierze kreatora mody. Ralph Lauren zaprojektował wówczas kolekcję bawełnianych koszulek w dwudziestu czterech kolorach ze znaczkiem w kształcie zawodnika polo (jadącego na koniu). Od tego czasu taki rodzaj t-shirtów z kołnierzykiem nazywany jest „polo” i stał się kultowy na całym świecie. Pełni też funkcję znaku rozpoznawczego marki wykreowanej przez Ralpha Laurena.

Dodaj komentarz