Miuccia Prada – wyjątkowa projektantka

Nawet jeżeli nie jesteś fanem mody, z pewnością słyszałeś o domu mody Prada – jednym z najsłynniejszych na świecie. W 1978 roku na jego czele stanęła wnuczka sławnego założyciela – dziedzicząca firmą Miuccia Prada. Nie każdy wie, że Miuccia Prada jest rówieśniczką redaktor naczelnej amerykańskiego Voqua, Anny Wintour. Dla projektantki najważniejszym elementem garderoby jest spódnica, którą Miuccia charakteryzuje jako niezwykle kobiecą, wygodną i praktyczną.

Miuccia Prada urodziła się 10 maja 1949 roku w modowej stolicy Europy – urokliwym włoskim mieście o bardzo bogatej historii, Mediolanie. Jej prawdziwe imię i nazwisko brzmi Maria Bianchi. Projektantka jest córką Luisy Prady oraz Luigiego Bianchi, a swój artystyczny pseudonim przyjęła w 1980 roku, kiedy to została adoptowana przez ciotkę. Miuccia Prada uczęszczała na zajęcia na Uniwersytecie Mediolańskim, a studiowała nauki polityczne (gdzie nawet uzyskała doktorat), czyli przedmiot bardzo odległy od branży modowej, ponieważ u progu dorosłości, nie wiązała ona swojej przyszłości z działalnością w dziale fashion.

Już od najmłodszych lat Miuccia Prada była zaangażowana w działalność polityczną oraz społeczną. W burzliwych latach siedemdziesiątych przynależała do partii komunistycznej i zajmowała się też walką o prawa kobiet. Również w tym okresie, przyszła projektantka jednej z największych firm i marek modowych w ostatnich latach, rozpoczęła pracę w rodzinnej firmie, założonej przez jej dziadka w 1913 roku. Już wtedy Prada uznawana była za markę luksusową, stać na jej produkty było tylko najbogatszych ludzi na globie. Wśród produktów oferowanych przez tą markę odnaleźć można było skórzane kufry, torby i walizki, bardzo wysokiej jakości, przez co o wysokiej cenie. Trzy lata później Miuccia Prada mająca wówczas dwadzieścia cztery lata postawiła na rozwój osobisty pod kątem działalności artystycznej. Po początkowej nauce sztuki pantomimy w Piccolo Teatro, pięć lat ze swojego życia poświęciła na pracę w charakterze zawodowego mima.

W 1978 roku nadszedł czas na usamodzielnienie się artystki w zawodzie projektantki, kiedy to przejęła rodzinną firmę, po swojej matce – Luisie. Od początku swojej pracy w tej roli, Miuccia Prada zaczęła dawać cząstkę siebie w nowo prowadzoną przez nią firmę. Już rok po objęciu tak niesamowicie ważnego stanowiska, wprowadziła na rynek czarne torby, wykonane z lekkiego, niczym jedwab, nylonowego materiału, nazwanego przez nią „Pocone”. Nowo wypuszczone na rynek artykuły zachwyciły wielbicielki marki Prada, co nikogo do dziś nie dziwi. Były zarówno funkcjonale, eleganckie, wodoodporne, jak i bardzo designerskie. Już pierwszy produkt, wypuszczony na rynek przez wnuczkę znamienitego założyciela marki okazał się być hitem, co zdecydowanie zachęciło młodą projektantkę do dalszych eksperymentów z oryginalnymi materiałami, które mogłyby być nowatorskie i wprowadzić na światowy rynek mody nowe trendy.

W 1985 roku Miuccia Prada zaprojektowała pierwszą w historii domu mody Prada linię butów. W tym okresie nastąpił zdecydowany rozwój marki, nowe butki jednej z najsłynniejszych modowych firm w światowej branży powstawały kolejno w Paryżu, we Florencji, czy Nowym Jorku i Madrycie. Projektantka wykreowała wówczas również swoją najpopularniejszą, klasyczną torbę. Trzy lata później, a konkretnie w 1988 roku Miuccia Prada stworzyła i wyprodukowała pierwszą w historii firmy kolekcję damskich ubrań typu basic, które bazowały na stonowanych, klasycznych kolorach, były proste, a przede wszystkim uszyte z luksusowych i drogich tkanin. Nowe produkty bardzo szybko zyskały sympatię i szerokie grono wielbicielek na całym globie.

W latach dziewięćdziesiątych nastąpił bardzo dynamiczny rozwój firmy, która urosła wówczas do bardzo wysokiej rangi w branży modowej. W 1992 roku powstała druga kolekcja damskich ubrań domu mody Prada, okraszona mianem Miu Miu (nazwa pochodzi od imienia jej twórczyni – projektantki i właścicielki domu mody Prada – Miucci Prady). Kolekcja inspirowana była szafą wielkiej projektantki, a nastawiona była na modę młodzieżową oraz codzienną. Obecna siedziba marki Miu Miu znajduje się w Mediolanie, a jej butki ulokowane są na kilku kontynentach, w miastach takich, jak Nowy Jork, Hongkong, Londyn, Florencja, czy Paryż. Twarzami tej marki było wiele znanych twarzy, stale pojawiających się na ekranach kin, telewizorów, czy okładkach największych i najbardziej znanych magazynów, nie tylko modowych. Wśród nich możemy odnaleźć: byłą partnerkę Johnnego Deepa – Vanessę Paradis, aktorkę Kirsten Dunst, czy skandalistkę i wokalistkę Lindsay Lohan. W 1995 roku, Miuccia Prada stojąca na czele domu mody Prada wykreowała pierwszą w historii marki linię męskich ubrań.

Dodaj komentarz