Giorgio Armani – projektant na szczycie

Giorgio Armani to bezapelacyjnie jeden z najsłynniejszych projektantów modowych na całym globie. Jego twarz zna niemalże każdy, nawet jeżeli nie jest ściśle związany z designerskim światem. Majątek kreatora trendów szacowany jest na astronomiczną kwotę – ponad siedmiu miliardów dolarów. Giorgio Armani stawia jednak na skromność. Pomimo swojego ogromnego majątku i wysokiej światowej pozycji na rynku modowym, uważa, że jego wielka kariera była jedynie dziełem przypadku i szczęścia. Sam nie uważa się za ikonę na tym polu, nie przepada również, kiedy tym mianem określają go inni, choć bez wątpienia jest wzorem do naśladowania i niedoścignionym ideałem dla wielu

Giorgio Armani urodził się 11 lipca 1934 roku w miasteczku Piacenza, położonym we Włoszech, kraju będącym nie tylko europejską, ale i światową ostoją mody. To właśnie stamtąd wywodzą się najwięksi twórcy i projektanci związani z branżą modową. Giorgio Armani wraz ze swoim długoletnim partnerem, zmarłym jednak w 198 roku z powodu zespołu nabytego niedoboru odporności, zwanego potocznie AIDS, Sergio Galeottim, 24 lipca 1975 roku założył firmę Giorgio Armani S.p.A., będącą obecnie jedną z najbardziej ekskluzywnych, drogich i znanych na całym świecie marką modową. W samej Polsce znajdują się sklepy marki Armani Jeans, należące do tego domu mody. Jeden we wrocławskim Domu Handlowym Renoma oraz dwa w Warszawie – na lotnisku imienia Fryderyka Chopina oraz w Placu Unii City Shopping.

Giorgio Armani u progu dorosłości, wcale nie planował zostać projektantem i kreatorem mody. Początkowo pragnął zostać lekarzem, a następnie poważniej zainteresował się fotografią. Jednym z jego pierwszych zawodów była praca jako dekorator witryn w domu towarowym La Rinascente, a następnie projektował dla domu mody Nino Cerruti. Ostatecznie jednak zdecydował się na wykreowanie własnej marki, która przyniosła mu sławę, rozgłos, a co za tym idzie, wielkie pieniądze. Giorgio Armani jest też twórcą marki Emporio Armani, dedykowanej głównie ubrania dla młodzieży, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale i okulary przeciwsłoneczne, perfumy, zegarki i luksusowe akcesoria. Obecnie ubrania znamienitego włoskiego projektanta noszone są przez szerokie grono celebrytów, aktorów, wokalistów i prezenterów z całego świata. Zamiłowanie do tej marki mają przede wszystkim hollywoodzkie sławy. Jedną z pierwszych osób noszących projekty Armaniego był Richard Gere, występujący w nich na planie filmu „Amerykański Żigolak” kręconego u progu lat osiemdziesiątych. Giorgio Armani zajął się także dekoratorskim wystrojem części z niższych pięter najwyższego budynku świata, ulokowanego w Dubaju, położonym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Burdż Chalifa.

Giorgio Armani poświęcił całe życie swojej pracy, mówi nawet, że tak naprawdę nie zna Mediolanu – miasta, w którym żyje od kilkudziesięciu lat, a konkretnie od 1957 roku. Życie osobiste jednak jest dla niego niezwykle ważne, gdy w 2001 roku, został zapytany podczas jednego z wywiadów o największą porażkę życiową, projektant odparł, że była to „niemoc zatrzymania śmierci swojego partnera”. Wydarzenie to odcisnęło piętno na życiu znanego kreatora mody.

Dodaj komentarz