Garnitur – podstawa męskiej garderoby

Męskie garnitury nigdy nie znikają z mody. Są one bowiem obowiązkowym elementem każdej męskiej garderoby. Pierwsze garnitury kupowane są już przecież dla bardzo małych chłopców, na ważniejsze wyjścia i okazje wymagające eleganckiego stroju. Następne garnitury kupuje się na Pierwszą Komunię, a kolejne na egzamin szóstoklasisty, testy gimnazjalne, a jeszcze późniejsze na pierwszy wielki bal u progu dorosłego życia – studniówkę i oczywiście na niesamowicie ważny w życiu każdego człowieka, egzamin dorosłości, zwany potocznie maturą. Garnitury potrzebne są mężczyznom po prostu na każdym etapie ich życia. Ich dobór i wybór najlepszego i najlepiej odpowiadającego wcale nie należy do najprostszych i wielu mężczyzn nie jest wielkimi fanami i entuzjastami takich zakupów. Jeżeli jednak postawimy na uniwersalny krój, garnitur posłuży nam przez długie lata, stale będąc w modzie, z której klasyka nigdy nie znika.

Garnitury nie tylko nadają mężczyznom eleganckiego wyglądu, ale również dodają pewności siebie, autorytetu i powagi. Nawet nie grzeszący urodą chłopak będzie w nim wyglądał dużo bardziej atrakcyjnie, zwracając na siebie uwagę niejednej kobiety. Ich ubranie wymagane jest jeśli pracujemy na wysokim stanowisku, w pracy, w której obowiązuje dress code oraz na ważnych uroczystościach rodzinnych, takich jak śluby czy pogrzeby, a także między innymi podczas starań o pracę, na rozmowach kwalifikacyjnych.

Pozornie, wszystkie garnitury wyglądają tak samo. Jeżeli jednak uważamy, że niczym się nie różnią, jesteśmy w głębokim błędzie. Nawet najdrobniejszy szczegół może zaważyć na całym fasonie, dlatego ważne jest by zakupy, tego bardzo ważnego, a za razem podstawowego elementu męskiej garderoby, robić bardzo ostrożnie i uważnie, zwracając uwagę na każdy element danego modelu.

Po pierwsze bardzo ważne jest cięcie. Musimy na nie zwrócić szczególną uwagę. Do podstawowych cięć należą dwa rodzaje: nieco bardziej klasyczne i tradycyjne są garnitury o cięciu w stylu angielskim, które charakteryzują się większym i lepszym dopasowaniem do sylwetek ich posiadaczy. Drugie cięcie czyni garnitury mniej dopasowanymi i luźniejszymi od tych, wytwarzanych w stylu angielskim. Model ten staje się, mówiąc potocznie nieco bardziej „kanciasty”. Niezwykle ważna jest też ilość guzików, których różne garnitury posiadać mogą wszelakie ilości. Zazwyczaj na marynarce umieszczone są dwa lub trzy guziki, zdarzają się także modele z jednym lub czterema. Jeżeli należymy do grona szczupłych, smukłych i wysokich mężczyzn śmiało możemy wybierać garnitury z marynarką, zawierającą trzy guziki. Jeżeli jednak wiele centymetrów wzrostu nie zostało nam danych, lepiej prezentować się będziemy w marynarce z dwoma guzikami. Dzięki temu niewielkiemu zabiegowi, męska sylwetka zostanie optycznie wysmuklona, a co wraz z tym Idze, wydłużona. Najlepszym jednak sposobem na dopasowanie odpowiedniej i najbardziej adekwatnej do sylwetki ilości guzików będzie przymiarka kilku, a nawet kilkunastu różnych modeli garniturów, dzięki czemu uzyskamy pewność, który fason będzie do nas najlepiej pasował, a także dawał komfort noszenia oraz satysfakcję z jego posiadania dla danego mężczyzny.

Perfekcyjnie dobrane garnitury muszą być przede wszystkim idealnie dopasowane do ich męskich posiadaczy. Nie ma bowiem nic gorszego niż zbyt wielki model, w którym noszący dosłownie „tonie” lub, co gorsza zbyt mały i obciskający fason z niedopinającą się marynarką. Takich błędów powinniśmy się z całą pewnością najbardziej wystrzegać.

Wybierając garnitury, należy się oczywiście kierować własnym rozmiarem, jednak nigdy nie wolno kupować go na tak zwane „oko”, możemy bowiem wówczas popełnić ogromny błąd i zamiast radości z udanego zakupu, pozostanie nam przykre wspomnienie porażki. W każdym sklepie znajduje się wiele produktów, wytwarzanych przez wszelakie marki, wobec czego rozmiar, rozmiarowi staje się nierówny. Dlatego też trzeba mierzyć każdy model, by wówczas stwierdzić: jest idealnie czy też poprosić sprzedawcę o większy lub mniejszy rozmiar. Idealne dobranie garnituru może zająć troszkę więcej czasu, jednak na pewno nie można go uznać za stracony. Lepiej poświęcić temu kilka godzin, zamiast kupić model nie najlepiej dobrany.

Obecnie, garnitury kupić można w wielu fasonach i kolorach. Do najpopularniejszej obecnie barwy należą te, w odcieniach ciemnego granatu. Do równie kultowych modeli, należą również te, w kolorze czarnym czy szarym. Często spotykane są również garnitury w nieco jaśniejszych odcieniach, beżu czy nawet bieli.

Dodaj komentarz